top of page

אודות

העמותה

דימוי: נעמי טנהאוזר, עצמי עם חזיה ותחתונים 2012, פלסטלינה על קרטון, 170X250

העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל  היא גוף עצמאי שקם על מנת לתת תוקף לפעילותן ויצירתן של נשים אמניות ושל אמנות מבוססת מגדר בשיח האקדמי והציבורי בישראל, וזאת באמצעות עידוד המחקר בנושא ויצירת מגוון פלטפורמות לקידומו. העמותה דוגלת בהסרת חסמים ומנגנוני דיכוי והדרה  על רקע מגדר, גזע/אתניות, מיניות, לאומיות, דת, גיל ומעמד; בקידום  צדק חלוקתי של משאבים בתחום האמנות ומחקרה, ובעיקרון המגוון והייצוג ההולם של הקבוצות השונות המרכיבות את החברה בישראל. על כן, העמותה רואה במחקר על אודות אמנות נשים ומגדר והפצתו, מהלך שיתרום לשינוי המערך החברתי-תרבותי בישראל. עם חברות העמותה נמנות חוקרות, אמניות, אוצרות, אקטיביסטיות ויזמות, וכן חברים השותפים בקהילה שמקדמת את החשיבות וההכרח של חקר אמנות נשים ומגדר בישראל.

העמותה הוקמה על ידי ד״ר רות מרקוס בשנת 2015, במטרה לעודד מחקר אודות נשים-אמניות בישראל, להעלות על סדר היום את עשייתן של נשים אמניות שהודרו מן ההיסטוריה שלהאמנות בישראל ולחזק את תחום לימודי המגדר באומנויות במוסדות החינוך וההשכלה בישראל.

דרכי העבודה והפלטפורמות שהעמותה הקימה, משקפות את החזון שלה ומקדמות את מטרותיה:

חזון-ומטרות-העמותה-תרשים-01.png

העמותה מקיימת מיזמים משותפים (כנסים, מפגשים חודשיים ושיחי גלריה, תערוכות-מחקר, קבוצות מחקר) עם מוסדות אקדמיים (אוניברסיטאות ומכללות בהן מתקיימים לימודי תולדות אמנות, יצירה ואוצרות), עמותות המקדמות שיח מגדרי, וכן מרחבי תצוגה ציבוריים בפרישה ארצית לשם קידום מטרותיה, דוגמת סטודיו משלך.

העמותה שואפת להרחיב את רשת השותפויות שלה במישור המוניציפלי והארצי על מנת לקדם פעילות מקדמת / תומכות בנושאים ובקבוצות ממוקדות.

שותפויות

העמותה מקיימת כנסים שנתיים בנושא "מגדר באומנויות בישראל". כנסים אלה התקיימו בשנים 2017-2019 באוניברסיטת תל אביב ובשנת 2021 באוניברסיטת בר-אילן. הכנס הרביעי עתיד להתקיים בשנת 2023.

כנס 2017 >>        כנס 2019 >>        כנס 2021 יום ראשון >>        כנס 2021 יום שני >>

כנס מחקרי

האתר המהווה מאגר ידע אמין ובסיס נתונים זמין, המתעדכן תדיר. האתר משמש כארכיון פתוח עבור חוקרים.ות ואוצרים.ות ומאפשר לחברות פלטפורמה לחשיפת יצירותיהן. האתר הוא כלי עבור אוצרים ואוצרות העוסקים ביצירה נשית ובשאלות מגדריות. מדור "אמנית החודש" מעלה לאתר תערוכות אישיות דיגיטליות של חברות העמותה, מצטברות לכדי מדור תצוגה. בנוסף  משמש האתר כלי להעברת מידע שוטף (הזמנות לתערוכות, קולות קוראים ועוד).

אתר - ארכיון
מאגר מידע

על בסיס "קול קורא" התגבשה קבוצת חוקרות צעירות בהנחייתן של חוקרות בכירות. קבוצת החוקרות מקדישה את עבודתן לחקר רוחב של שדה האמנות בישראל, זאת במטרה להוציא לאור פרסום/ים.  

לקול הקורא >>

קבוצת מחקר לחוקרות בראשית דרכן האקדמית

לשם עידוד המחקר, הכתיבה, האוצרות והיצירה של נשים ואלו מבוססות מגדר. העמותה מעניקה פרסים שונים שהמועמדות והזכייה בפרס מותנת בחברות בעמותה.
פרס ע"ש בקי דקל לאמנית מצטיינת, שהינו פרס יחיד בסוגו שינתן כל בכל שנה.    
לזוכות הפרס ופרטים נוספים >>

פרס ע"ש דורית פלדמן למאמר מחקרי מצטיין בתחום חקר אמנות נשים ומגדר.     לפרטים אודות הפרס >>

פרסים

העמותה יוזמת הפצת ידע על אמנות נשים ומחקר מגדרי בכתבי עת. לדוגמה:  

44 Degrees >> 

מגדר – כתב עת אקדמי רב תחומי >> 

HAGAR

פרסום מאמרים בפלטפורמות שונות

  • תערוכות יזומות - תערוכות מבוססות פנייה פתוחה לציבור החברות בנושאי ליבה של העמותה:
    "הסיפור שלה"' בית האמנים תל אביב, יולי 2016;  "(מ)ציירות נוף" בית האמנים תל אביב, אוגוסט 2018 [אוצרות רותי מרקוס ורותי חינסקי] קטלוג מודפס ודיגיטלי. "נשים יוצרות מציאות" ראשון לציון, 2019, עמק יזרעאל 2020 [אוצרות דבורה מורג וענת מנדיל]. בקרוב קול קורא לתערוכות 2022.      לצפייה בקטלוגים >>

  • תמיכה בתערוכות מחקר קבוצתיות בהשתתפות חברות העמותה קישור:
    פוליפוניה , סדנאות אמנים ירושלים, טדי, יולי 2021 [אוצרת דליה דנון]; סימנים בגוף, בית האמנים תל אביב, תמיכה בקטלוג דיגיטלי, יולי 2021 [אוצרת כרמל גופר]

תערוכות מחקר

מפגשים עם יוצרות בתחומי אומנויות שונים       למפגשים הקודמים >>
בקרוב תפורסם תכנית האירועים לשנת 2022

הרצאות, שיתופי פעולה וימי עיון      להרצאות מקוונות >>          ימי עיון >>

פעילויות נוספות שהעמותה עתידה לקיים:

  • שיח גלריה בתערוכות בנושא אמנות נשים ומגדר

  • הקרנת סרטים ושיחות עם יוצרות

  • ערבי שירת נשים

  • מפגשים מבוססי קהילה

ימי עיון, מפגשים וסדרות של הרצאות

לעמותה קבוצת פייסבוק ותיקה המקיימת פעילות ערב המכילה עדכונים רבים, הזמנות לתערוכות ואירועים שונים, חילופי דעות ודיונים בין המשתתפות והמשתתפים בקבוצה. הקבוצה פתוחה לכל המעוניין.ת, הצטרפו אלינו >>

בנוסף, לעמותה יש גם דף פייסבוק עסקי, בו היא מפרסמת את הודעות מטעמה, קולות קוראים, פרסומים, זכייה בפרסים וכן הלאה.     התעדכנו ועשו לנו לייק >>
 

לעמותה יש דף אינסטגרם בו היא מקדמת אמניות - חברות העמותה ואת יצירותיהן.     בקרו אותנו >>

רשתות ומדיה דיגיטלית

bottom of page