סף המציאות |הרי ברון | אוצרת: דליה דנוןהתערוכה " סף המציאות", כשמה כן היא - סף שבו נפגשים המציאות המובחנת והגלויה לבין המציאות הסמויה, הרוחשת בדמיונו של הפסל הרי ברון.

המפגש עם עבודותיו של ברון מזמן חוויה של פליאה, שכן נדמה שיצירותיו משוחררות מכל מוסכמה ותבנית מוכרות. פסליו ותבליטיו שנוצרו בטכניקה ייחודית, פרי המצאתו, מכילים צירופים מפתיעים של מרקם ומסה, קווים, מבנים, בליטות ושקעים ואביזרים מתחומים פונקציונליים שונים, כשבבים אלקטרוניים, משפטים, מילים, ציורי שמן זעירים ופריטים של יום-יום שלוקטו מאתרים שונים והושתלו, הוטבעו והותכו זה ליד זה לכדי שלמות ויזואלית ואמנותית.

הבקיאות, הניסיון רב-השנים והשליטה המקצועית והמיומנת במגוון רחב של טכנולוגיות וחומרים מסורתיים כמו גם חדשניים, הקנו להרי ברון את היכולת ליצור תמהילים של חומרים וטכניקות ייחודיים, כגון ה- Stone Fusion. בתהליך העבודה נבנית קונסטרוקציה שעליה מיושם חומר המורכב מאבקות אבן שונות בשילוב חומר נושא, חומצות מתכת ופיגמנטים מינרליים. החומר מונח בשכבות על גבי שכבות כשהפיגמנטים מצויים בתוך החומר, כך שהמרקם הצבעוני מוטמע בתוך היצירות והוא כמו מותך לתוכן. בסיום בניית היצירה, היא נחשפת לחום גבוה שמעניק לה איכויות של אבן, מה שמאפשר לעבד את הצורה הסופית באמצעות עיבוד ידני- סיתות בפטיש, באזמלים ובפצירות. כך מייצגת התוצאה המוגמרת שילוב מרתק של הקלסי והמסורתי עם תהליכים חדשניים ויוצאי דופן.

התבוננות בעבודותיו חושפת שפע מרתק של תצורות, מעברים וגוונים הנדמים לעתים לציור מופשט שהפך לתבליט או לאובייקט תלת-ממדי. האסתטיקה הצורנית, הגימור המוקפד, הפלסטיות הבלתי מוכרת והמטענים האסוציאטיביים שנרקמו בדמיונו של האמן, דורשים מן הצופה התבוננות מסוג אחר.

המרקמים הצבעוניים עשירים בהתרחשויות שמזכירות נופים בראשיתיים, תהליכים גיאולוגיים, אלמנטים פולחניים קדומים, ריתמוסים מוסיקליים ופעילויות שקורות מתחת לפני השטח. חלקן כוללות פרטים מיניאטוריים שרק מבט קרוב ואינטימי יכול להתוודע אליהם. לעיתים הפרטים האלה כה זעירים שיש צורך בזכוכית מגדלת כדי לגלותם.

ברון הוא פסל בעל מוניטין בינלאומי שהציג תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בגלריות ובמוזיאונים ברחבי העולם.


5 צפיות
  • Facebook - Grey Circle

 © העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל