רותם עמיצור בגלריה רוטשילד | שיח גלריה | 29/3/19 בשעה 12:00 | ברחוב יהודה הלוי 48, תל אביב


טקסט מאת שרי גולן

"אמנות אינה עוצמה; היא אינה אלא נחמה" (תומס מאן)

העולם שרותם עמיצור בוראת הוא כאוטי והרמוני בו זמנית. בסדר הבריאה הזו נוצר קודם הצבע, לאחר מכן נוצרת הצורה ורק אז הקומפוזיציה כולה. משטחי הצבע מתפרקים לחלקיקי צבע של משטחי נייר צבועים וגזורים, משם עוברים הרכבה מחדש למשטח ציורי שאינו אחיד וחלק אלא חתוך, שכבתי ומרובד. מלאכת ההרכבה של חלקיקי הקומפוזיציה האלה היא מצד אחד מלאכת מחשבת מסובכת ומצד שני היא פעולה אוטומטית-רגשית שמאופיינת בכריזמה ציורית בשילוב זרימה של תודעה ואנרגיה.

חזיתות של בתים, חללי פנים, נשים ואובייקטים של טבע דומם – כל אלה מאפיינים את עבודתה של עמיצור. הם העולם שעליו היא מתבוננת והם בלבד מה בוחרת לתאר דרך הפריזמה הבלעדית שלה. היא יצרה שפה שהיא ייחודית לה. השפה הזו מפלרטטת עם שפותיהם האמנותיות של בראק, פיקאסו, מאטיס ואחרים. השפה שלה היא אישית ונטועה ב"כאן" וב"עכשיו" של עמיצור: הסביבה החיפאית הסובבת אותה, ההשפעות האמנויות שיש עליה והסביבה האישיתשלה.

הרקע של עמיצור נעוץ בשילוב בין לימודי ציורי פיגורטיבי לבין אמנות עכשווית-מושגית. השילוב הזה מייצר בעבודותיה סינתזה שהיא נדירה ביכולת שלה להתבונן לקרוא את המציאות ולתרגם אותה החוצה באופן אמנותי. זו התבוננות משוכללת ורגישה מאין כמוה. העבודה שלה חושפת באופן כנה וישיר את תהליך היצירה עצמו ואין בה ולא קורטוב של יפיוף או עידון שלא לצורך. היא באה לומר באופן גלוי – המבט שלנו תמיד חלקי ומוגבל. מתוך כך ישנו רק מזור אחד – האמנות. המוגבלות הזו היא גם כוחה. כלומר, המציאות מתפרקת, המציאות מפורקת ונבנית מחדש. הפעולה האמנותית שלה היא ההחלמה היחידה למצב המפורק בו אנו חיים.

רותם עמיצור מרפאה אותנו באמנות שלה כי היא מעניקה לצופייה - נחמה.

שרי גולן, 2019

שיח גלריה עם האמנית בתערוכה יתקיים ביום שישי ה- 29/3/19 בשעה 12:00 ברחוב יהודה הלוי 48, תל אביב


29 צפיות0 תגובות
  • Facebook - Grey Circle

 © העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל