פרסים

ומענקים

הפרס על שם בקי דקל ז"ל לאמנית מצטיינת מטעם העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל מוענק החל בשנת 2019 בכל שנה, כאות הוקרה לאמנית בעלת הישגים מצוינים וכולל מענק כספי על סך 15,000 ₪.

עד לשנת 2019 לא נוסד בישראל פרס המיוחד ליצירה של נשים, המכיר בצרכים ואתגרים העומדים בפני נשים יוצרות, וזאת בניגוד למצב במדינות רבות ברחבי העולם, שם ישנם פרסים ייחודיים לנשים יוצרות. העמותה זיהתה חסר חמור זה וייסדה את הפרס ע"ש בקי דקל, בחסות TLVseed. פרס זה מאותת לקהילת הנשים היוצרות בישראל שיש חשיבות ביצירה נשית והיא ראויה לעידוד ותמיכה.

מי היתה בקי דקל? בקי היתה ציירת חובבת, ציירת כישרונית בצורה יוצאת דופן, אבל נסיבות חייה לא אפשרו לה לפתח את הכישרון שלה לכדי עיסוק מקצועי של קריירה ממשית. בקי, שהגיעה לישראל כעולה חדשה מבולגריה, הגיעה ליפו ועבדה בעבודת כפיים כתופרת וילונות. אם היתה מקבלת הכרה ממסדית, אולי היתה נעשית פנויה לעולם של עשייה ויצירה של אמנות במישרה מלאה והיתה מקבלת הכרה והופכת לציירת נודעת.

אנו שמחה לבשר שבנוסף להענקת הפרס עצמו, קיבלנו גם הזמנה מאת עמותת גלריית "מקום לאמנות" ומהאוצר ניר הרמט, לארח את הזוכה של "פרס בקי" בחלל שלהם, ולאצור לזוכה תערוכה לרגל זכייתה בפרס.

זוכת פרס ׳בקי דקל׳ לשנת 2019 חנאן אבו חוסיין

הפרס על שם בקי דקל מוענק לחנאן אבו חוסיין בשל האיכות המצטברת של עבודתה המתמידה במשך כעשרים וחמש שנה, ובשל מכלול יצירתה המצטיין במקוריות, אומץ ויושרה אמנותית.

 

אבו חוסיין היא ילידת אום אל פאחם היוצרת ופועלת בירושלים. היא בוגרת המחלקה לאמנות בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים; היא בעלת תעודת הוראה והכשרת מורים לאמנות; וכן מוסמכת החוג לתולדות האמנות, האוניברסיטה העברית, ירושלים. לצד עבודתה האמנותית הפורייה, היא גם עובדת בחינוך ובהוראה באקדמיות לאמנות. לאורך השנים הציגה אבו חוסיין תערוכות יחיד וגם השתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות.

 

אף כי נקודת המוצא לעבודותיה היא החברה הערבית בישראל, מעמד האישה וחופש היצירה בה, תוך שהיא מתייחסת לשאלות של זהות אישית וקולקטיבית, הרי שמכלול יצירתה מציג את המשותף לנשים ולאמניות נשים באשר הן – וניכר שיש ביצירתה הן ביקורת פוסטקולוניאלית, והן ביקורת פנים קהילתית.

 

הבחירה  של אבו חוסיין לעבוד עם חומרים מגוונים ובסוגי מדיה שונים מתעתעת ומשבשת תפישות סטראוטיפיות ביחס לאמנות שנשים יוצרות. השימוש  בחומרים רבים ומגוונים – פחם, בטון וברזל, המזוהה בתודעה עם עבודת גברים, לצד שימוש חתרני בחומרים המיוחסים לנשים ולמלאכות נשיות – טקסטיל וחומרי תפירה, כמו גם השימוש שהיא עושה בכל  סוגי המדיה האפשריים – ציור, פיסול,  וידאו,  מיצגים  ומיצבים מורכבים, הנם ביטוי לשניות שנולדה לתוכה, שניות  המחייבת שילוב, השלמה ומתח בין  ניגודים.

 

הפרס מוענק לחנאן אבו חוסיין על ההתמודדות המושכלת עם הפנים והחזיתות השונות שבחייה, ביצירתה ובעבודתה החינוכית, המניבה יצירות רבות עוצמה שיש בהן  מסר מגדרי-חברתי עמוק, החורג מעבר לאישי. בנוסף, חברות וחברי הוועדה הבוחרת של הפרס ציינו שהענקת הפרס לאמנית זו עולה בקנה אחד עם הערכים שמעמידה העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל ושאותם היא מקדמת בדרכים שונות. משום כל אלו הוענק הפרס לאמנית מצטיינת על שם בקי דקל לשנת 2019 לחנאן אבו חוסיין.

הפרס בחסות TLVseed

  • Facebook - Grey Circle

 © העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל