פרסים

ומענקים

הפרס על שם בקי דקל ז"ל לאמנית מצטיינת מטעם העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל מוענק החל בשנת 2019 בכל שנה, כאות הוקרה לאמנית בעלת הישגים מצוינים וכולל מענק כספי על סך 15,000 ₪.

עד לשנת 2019 לא נוסד בישראל פרס המיוחד ליצירה של נשים, המכיר בצרכים ואתגרים העומדים בפני נשים יוצרות, וזאת בניגוד למצב במדינות רבות ברחבי העולם, שם ישנם פרסים ייחודיים לנשים יוצרות. העמותה זיהתה חסר חמור זה וייסדה את הפרס ע"ש בקי דקל, בחסות TLVseed. פרס זה מאותת לקהילת הנשים היוצרות בישראל שיש חשיבות ביצירה נשית והיא ראויה לעידוד ותמיכה.

מי היתה בקי דקל? בקי היתה ציירת חובבת, ציירת כישרונית בצורה יוצאת דופן, אבל נסיבות חייה לא אפשרו לה לפתח את הכישרון שלה לכדי עיסוק מקצועי של קריירה ממשית. בקי, שהגיעה לישראל כעולה חדשה מבולגריה, הגיעה ליפו ועבדה בעבודת כפיים כתופרת וילונות. אם היתה מקבלת הכרה ממסדית, אולי היתה נעשית פנויה לעולם של עשייה ויצירה של אמנות במישרה מלאה והיתה מקבלת הכרה והופכת לציירת נודעת.

אנו שמחה לבשר שבנוסף להענקת הפרס עצמו, קיבלנו גם הזמנה מאת עמותת גלריית "מקום לאמנות" ומהאוצר ניר הרמט, לארח את הזוכה של "פרס בקי" בחלל שלהם, ולאצור לזוכה תערוכה לרגל זכייתה בפרס.

זוכת פרס ׳בקי דקל׳ לשנת 2020 

ורד נסים!

חלוקת פרס אמנית מצטיינת ע״ש בקי דקל, ופרסי ציון לשבח לשתי אמניות נוספות, ע״ש בקי דקל, לשנת 2020.

האמנית ורד נסים היא הזוכה בפרס בקי דקל לשנת 2020. היא נבחרה על ידי ועדת השיפוט לפרס בה השתתפו רותי דירקטור, סנדרה וייל, ניר הרמט, רולא ח'ורי, שרי גולן, סבטלנה רינגולד וד"ר קציעה עלון – בזכות יצירתה פורצת הדרך שמעניקה נִראות ויזואלית לחומרי החיים של נשים במעמד 'הצווארון הוורוד-כחול', ומשום שהפן הפמיניסטי נוכח תדיר בעבודותיה.

 

ורד נסים היא ילידת 1980. היא בוגרת תואר ראשון מהמדרשה בבית ברל ותואר שני מחוג לאמנות יצירה באוניברסיטת חיפה. הציגה תערוכות יחיד (בגלריה האוניברסיטאית בתל אביב; בגלריה העירונית בעפולה ובגלריית המדרשה-הירקון 19 בתל אביב) והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות. עבודותיה מוצגות בתצוגת הקבע של האמנות הישראלית העכשווית במוזיאון תל אביב לאמנות.

בנימוקי הזכייה מסרו חברות הוועדה הבוחרת: "נסים אחת מן המנסחות הבולטות של הזהות הנשית באמנות הישראלית כיום. לאחרונה עסקה נסים בסוגייה חשובה ומודחקת של  נשים רווקות ועסקה בחיי נשים שלא ילדו ילדים כמודוס הנתקל בהתנגדות חברתית עצומה בחברה הישראלית הסוגדת לילודה". 

בצורה חשופה ונוקבת ובכנות מכמירת לב, פורשת לפנינו נסים את היקום המשפחתי שלה באופן אינטימי וקרוב. האם עובדת הניקיון והאב הנפח הם ממייצגי המעמד הנמוך בישראל והם מוצגים ביצירותיה כגיבורי תרבות. בעבודה מוקדמת נסים ייצגה את עצמה בדמות פסלון ברבור זעיר המוחזק בעדינות בידיהם המגוידות של הוריה, ובעבודה אחרת ההורים צולמו כאשר הם שוקעים בחול טובעני ונושאים אותה במשך שעות על כפיים, מעוטפת בשמלת כלה. בעבודה מהדהדת אחרת צילמה נסים את יומן העבודה של האם, יומנה של פועלת ניקיון, בו נשזרו הגיגים אישיים לצד לוח עבודה תובעני. היחסים הביוגרפים המורכבים בינה לבין הוריה, ובין הורים וילדים באשר הם, נפרשים לרווחה בשלל עבודותיה. סחבות, סמרטוטים וכפפות ניקיון צהובות-זרחניות היו חומרי ה"רדי מייד" של נסים, בהם עשתה שימוש מתוחכם, עד כי השימוש ברפרטואר זה הפך למזוהה עימה.

נסים היא אחת מן המנסחות הבולטות של הזהות הנשית מזרחית באמנות הישראלית כיום ועל פועלה האמנותי החליטה הוועדה להעניק לה את פרס בקי לשנת 2020.

 

אודות הפרס ע"ש בקי דקל:

נסים היא הזוכה השנייה בפרס זה. קדמה לה האמנית חנאן אבו חוסיין. הפרס בגובה 15,000 ₪ מוענק בכל שנה, החל משנת 2019, בחסות TLVseed. ההחלטה נתונה בידי וועדה מקצועית בלתי תלויה, והרכבה מבטא את מגוון הקבוצות החברתיות הקיימות בישראל. קול קורא להגשת מועמדות לפרס זה מתפרסם אחת לשנה במהלך חודש פברואר.

ציון לשבח:

בנוסף לפרס הכספי שמוענק לורד נסים, החליטו חברות הוועדה על הענקת אות ציון לשבח לעוד שתי אמניות, אמירה זיאן ושגית זלוף נמיר, כל אחת תקבל 5,000 ש"ח.

 

אמירה זיאן נולדה בשנת 1978. היא בעלת תואר ראשון ושני באמנות מאוניברסיטת חיפה וכן בעלת תואר הנדסאי מהמכללה האקדמית גליל מערבי. היא הציגה בשבע תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות. מנימוקי השופטות: "אמירה זיאן מנהלת מאבק אדירים על זהותה כצלמת פמיניסטית דרוזית בכפרה, כפר ירכא. עבודותיה מבטאות כישרון צילומי מרשים והיא גיבשה שפה צילומית מובחנת המתאפיינת בפני שטח מוחלקים, בוהקים, שמתוכם בוקעים איברים של גוף נשי שנראה מבותר ופגיע אך גם חזק במפגיע. על עשייה צילומית ברמה הגבוהה ביותר מוענק לאמירה זיאן ציון לשבח".

 

שגית זלוף נמיר נולדה בשנת 1978. היא בעלת תואר ראשון מויצ"ו חיפה ותואר שני מאוניברסיטת תל אביב. היא הציגה 10 תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות. מנימוקי השופטות: "שפתה הצילומית של זלוף נמיר נוגעת תדיר באזורי טאבו, והיא אינה נרתעת מהצגת דימויים ויזואליים שאינם קלים לעיכול. מראשית יצירתה ניהלה זלוף נמיר דיאלוג פמיניסטי עם יצירות מופת מתולדות האמנות שנוצרו על ידי גברים וכך ניכסה מחדש לתוך עבודתה את יצירותיהם. על מחויבותה ללא פשרות לדימוי הוויזואלי ועל הישגיה האמנותיים בתערוכתה האחרונה, "חדיבג'ה", מוענק לחגית זלוף נמיר ציון לשבח".

נימוקי הבחירה פורטו במלואם בטקס חלוקת הפרס ע"ש בקי דקל שהתקיים ב-2 בספטמבר, 2020.

 

זוכת פרס ׳בקי דקל׳ לשנת 2019

חנאן אבו חוסיין

הפרס על שם בקי דקל מוענק לחנאן אבו חוסיין בשל האיכות המצטברת של עבודתה המתמידה במשך כעשרים וחמש שנה, ובשל מכלול יצירתה המצטיין במקוריות, אומץ ויושרה אמנותית.

 

אבו חוסיין היא ילידת אום אל פאחם היוצרת ופועלת בירושלים. היא בוגרת המחלקה לאמנות בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים; היא בעלת תעודת הוראה והכשרת מורים לאמנות; וכן מוסמכת החוג לתולדות האמנות, האוניברסיטה העברית, ירושלים. לצד עבודתה האמנותית הפורייה, היא גם עובדת בחינוך ובהוראה באקדמיות לאמנות. לאורך השנים הציגה אבו חוסיין תערוכות יחיד וגם השתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות.

 

אף כי נקודת המוצא לעבודותיה היא החברה הערבית בישראל, מעמד האישה וחופש היצירה בה, תוך שהיא מתייחסת לשאלות של זהות אישית וקולקטיבית, הרי שמכלול יצירתה מציג את המשותף לנשים ולאמניות נשים באשר הן – וניכר שיש ביצירתה הן ביקורת פוסטקולוניאלית, והן ביקורת פנים קהילתית.

 

הבחירה  של אבו חוסיין לעבוד עם חומרים מגוונים ובסוגי מדיה שונים מתעתעת ומשבשת תפישות סטראוטיפיות ביחס לאמנות שנשים יוצרות. השימוש  בחומרים רבים ומגוונים – פחם, בטון וברזל, המזוהה בתודעה עם עבודת גברים, לצד שימוש חתרני בחומרים המיוחסים לנשים ולמלאכות נשיות – טקסטיל וחומרי תפירה, כמו גם השימוש שהיא עושה בכל  סוגי המדיה האפשריים – ציור, פיסול,  וידאו,  מיצגים  ומיצבים מורכבים, הנם ביטוי לשניות שנולדה לתוכה, שניות  המחייבת שילוב, השלמה ומתח בין  ניגודים.

 

הפרס מוענק לחנאן אבו חוסיין על ההתמודדות המושכלת עם הפנים והחזיתות השונות שבחייה, ביצירתה ובעבודתה החינוכית, המניבה יצירות רבות עוצמה שיש בהן  מסר מגדרי-חברתי עמוק, החורג מעבר לאישי. בנוסף, חברות וחברי הוועדה הבוחרת של הפרס ציינו שהענקת הפרס לאמנית זו עולה בקנה אחד עם הערכים שמעמידה העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל ושאותם היא מקדמת בדרכים שונות. משום כל אלו הוענק הפרס לאמנית מצטיינת על שם בקי דקל לשנת 2019 לחנאן אבו חוסיין.

הפרס בחסות TLVseed